Doradca zawodowy

Nowe zawody - zapraszam do zapoznania się

Nowe zawody - zapraszam do zapoznania się

by Katarzyna Szymańska -
Number of replies: 0


Jak znaleźć wymarzony zawód ?

 Są tacy, którzy pracują w pojedynkę i tacy, którzy działają w zespole; siedzący za biurkiem lub będący cały czas w ruchu, pracujący pod dachem i w deszczu, z ludźmi, zwierzętami, maszynami... Zobaczcie, jakie nowe  zawody pojawiły się w ostatnim czasie:Gemmolog​

Patrząc na biżuterię u jubilera podziwiamy nie tylko kształt kolczyków, zdobienia naszyjników, czy pierścionków, ale też, a może przede wszystkim, zdobiące je szlachetne kamienie: diamenty, szafiry, rubiny… Rozpoznawaniem i wyceną takich pięknych kamieni zajmuje się gemmolog. Nie jest to prosta praca. Na pierwszy rzut oka wiele kamieni jest do siebie podobnych, a odróżnić je można dopiero specjalistycznymi testami, np. badając sposób załamywania światła, stopień przejrzystości czy twardość. W tym celu gemmolog posługuje się rozmaitym sprzętem, m.in umożliwiającym oglądanie kryształów w powiększeniu, badanie ich polaryzacji (skręcania i załamywania światła) czy kruchości. W tym zawodzie ważna jest dobra znajomość fizyki i chemii. 


Korektor tekstu

Przyjemniej czyta się książkę albo artykuł w gazecie, jeśli tekst jest wolny od błędów (ortograficznych, gramatycznych, interpunkcyjnych). Wyłapywaniem tych „byków” w gąszczu zdań zajmuje się korektor tekstu. Dobry korektor nie tylko perfekcyjnie zna język polski, jest też spostrzegawczy, dokładny, odporny na stres i potrafi pracować pod presją czasu – czasem musi bardzo szybko przygotować korektę kilkusetstronicowej książki, artykułu w ostatniej chwili dostarczonego do redakcji, itp. Dawniej pracował porównując maszynopis, czyli tekst dostarczony przez autora, z odbitką składu drukarskiego, czyli egzemplarzem mającym taki układ tekstu, jaki miała mieć gotowa książka, czasopismo, wydanie gazety, itp. 


Terapeuta zajęciowy

Osoby chore i niepełnosprawne potrzebują opieki i pomocy, by mierzyć się ze swoimi ograniczeniami i lepiej funkcjonować na co dzień. Oprócz lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów pomagają im w tym terapeuci zajęciowi. Prowadzą oni rozmaite zajęcia, których zadaniem jest poprawa zdolności manualnych, koncentracji, nauka przebywania w grupie, współpracy z innymi, itp. Służą temu np. lekcje wykonywania przedmiotów z gliny, drewna, masy solnej, wikliny, dzianiny itp. Terapeuci zajęciowi stosują też hortiterapię, dramaterapię, biblioterapię, terapię przez sztukę.


Rzecznik patentowy

Wynalazki zmieniają świat na lepsze, bez niektórych z nich, np. bez telewizji, komputerów, zmywarek, nawigacji satelitarnej… nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia Żeby chronić wynalazców przed wykorzystywaniem ich dorobku przez nieuczciwych konkurentów, wprowadzono możliwość patentowania nowatorskich rozwiązań albo wzorów produkcyjnych. Osobą, która pomaga firmom, instytucjom naukowym, ośrodkom badawczym i innym podmiotom w uzyskaniu patentu dla wynalazku, firmowego logo, technologii produkcji itp., jest rzecznik patentowy. W tym zawodzie niezbędne jest wyższe wykształcenie prawnicze lub techniczne (m.in. w zakresie inżynierii, elektroniki, mechatroniki, chemii, biotechnologii, weterynarii, medycyny lub farmacji) oraz ukończenie trzyletniej aplikacji rzecznikowskiej i zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.


Technik mechanik okrętowy

Żeby rejs statku pasażerskiego lub towarowego przebiegał bez problemów, potrzebna jest dobrze wyszkolona załoga. Bardzo ważnym fachowcem w tej ekipie jest technik mechanik okrętowy. On dba o sprawne działanie wszystkich maszyn, urządzeń i instalacji statku. Jest wzywany, kiedy pojawi się jakikolwiek problem lub awaria. Musi szybko ją zlokalizować i usunąć, tak żeby okręt mógł spokojnie kontynuować żeglugę. Statki mają różną budowę, rodzaje napędu, przeznaczenie (masowce, kontenerowce, gazowce, chemikaliowce itp.), a mechanik okrętowy musi świetnie znać się na wszystkich jednostkach pływających (a przynajmniej na tych, na których pływa).


Rzeźbiarz w owocach i warzywach

Materiał na rzeźbę to metal, kamień lub drewno. Okazuje się jednak, że świetnym tworzywem do rzeźbienia są też owoce i warzywa. Profesjonalni specjaliści od carvingu (tak z angielskiego nazywa się sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach) potrafią wyczarować z nich niesamowite przestrzenne dekoracje. Patrząc na egzotyczny kwiat zrobiony z cebuli, ptaka wykonanego z cykorii, twarz wyrzeźbioną w dyni i inne dzieła sztuki tego typu ciężko wyjść z podziwu. Ich twórcy muszą mieć zdolności artystyczne, wyobraźnię przestrzenną oraz sprawne dłonie i palce. Tworzenie rzeźb zaczynają od narysowania projektu i wyboru odpowiednich warzyw lub owoców. Potem zaczynają odcinać, nacinać, wyginać warstwy miąższu i skórki, posługując się przy tym specjalnymi dłutami i nożami. Jakimi? O tym przeczytacie tutaj: Rzeźbiarz w owocach Do tego takie dzieło można na koniec… zjeść ze smakiem.