Doradca zawodowy

Za nami miesiąc nauki - kilka refleksji na nowy rok szkolny 2020/2021 od doradcy zawodowego

Za nami miesiąc nauki - kilka refleksji na nowy rok szkolny 2020/2021 od doradcy zawodowego

by Katarzyna Szymańska -
Number of replies: 0

Drodzy Słuchacze CKU i Kursanci CKZ oraz KKZ,

miesiąc temu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2020/2021. Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma refleksjami na ten nowy rok, bo jakże jest on  inny niż te poprzednie. Przedstawię Wam kilka sposobów na dobry początek dnia i nie tylko ...........Zbuduj rytm

Nauka w szkole ma swój rytm. Znasz plan lekcji, który powtarza się. Jesteś w stanie przewidzieć, ile czasu będziesz musiał poświęcić na  naukę. Wykorzystaj  wiedzę do zaplanowania sobie pracy związanej ze szkołą – wypracuj swój własny rytm!

 

Do planowania możesz wykorzystać listy zadań, planery tygodniowe i miesięczne.

 

Skoro o rytmie mowa to może obejrzyj  film „5 sposobów na poranne wstawanie” i spróbuj któryś zastosować u siebie:

 

 

 

Nie pozwól na nawarstwianie

Odkładanie na później nie jest dobrym rozwiązaniem. Systematyczność ma duże znaczenie. Dzięki temu mniejszym nakładem sił jesteś w stanie uporać się z codziennymi zadaniami. Chyba lepiej poświęcić codziennie mniej czasu na zrobienie tego, co trzeba, niż później kilka godzin robić wszystko naraz. Zgadzasz się?

Dzięki regularności nie będą zbierały się zaległości – tak może brzmieć twoje motto na nowy rok szkolny!

 

Skupienie łatwiej osiągniesz dzięki: odpowiedniej ilości snu, zdrowemu odżywianiu oraz piciu dużej ilości wody.

Słuchaj uważnie

Wykorzystaj czas spędzony w szkole. Postaraj się słuchać uważnie tego, co mówi nauczyciel. Im więcej zapamiętasz z lekcji, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić na naukę w domu.

 

Znajdź swoje sposoby na odstresowanie „tu i teraz”

Jeśli natłok spraw nie pozwala ci normalnie funkcjonować, wypróbuj proste metody na odstresowanie. Możesz uprawiać sport, słuchać muzyki, pójść na spacer.

Zresztą – obejrzyj  film, z którego dowiesz się więcej na ten temat!

 

 

 

 

Nie bój się zdalnego nauczania

Przez obecną sytuację wiele osób obawia się, że po jakimś czasie od rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie znowu będą zmuszeni do zdalnej nauki w domu.

Nie martw się tym na zapas! Skup się na obecnej możliwości normalnej nauki w szkole. Fakt – przez pandemię nigdy nie wiadomo, ile taka normalność potrwa, dlatego czerp z niej, ile się da. Nie pozwól sobie na zaległości, a jeśli znów będzie trzeba uczyć się w domu – wtedy na pewno łatwiej będzie się zorganizować. Masz już przecież doświadczenie i wiesz, jak się do tego przygotować.

 

Początki bywają trudne. Przestawienie się z trybu „wakacje” na tryb „szkoła” może trochę potrwać. Dasz radę! A już za 9 miesięcy… kolejne wakacje! ;)

 


Pozdrawiam Wszystkich serdecznie


Doradca zawodowy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie


Katarzyna Szymańska