Doradca zawodowy

Nauka języków obcych ............................

Nauka języków obcych ............................

by Katarzyna Szymańska -
Number of replies: 0


Do you speak…?


Uczysz się języka obcego? Brawo Ty. A czy wiesz, że dzięki temu rozwijasz jednocześnie inne umiejętności? Badania pokazują, że nauka języków obcych przynosi dużo więcej korzyści, niż mogłoby się nam wydawać. Jakich?

 

Według badań przeprowadzonych przez władze stanu Alberta w Kanadzie, nauka języka obcego daje nam sporo benefitów, o których prawdopodobnie nawet nie myśleliśmy, zapisując się na lekcje. Poprawiamy znajomość gramatyki, umiejętność czytania, poszerzamy słownictwo i usprawniamy mówienie w języku obcym, ale jednocześnie również w języku ojczystym. Jak to się dzieje?

 

Proces ten można zobrazować w następujący sposób: gramy w koszykówkę przez całe życie i w pewnym momencie przestawiamy się na grę w siatkówkę. Dzięki nowo nabytym umiejętnościom, możemy poprawić naszą grę w kosza! Podobnie jest w przypadku języka: kiedy uczymy się nowych hiszpańskich słówek, jednocześnie poszerzamy swój słownik w języku ojczystym.

 

Bystry jak poliglota

 

Z kolei badania przeprowadzone na Uniwersytecie Pompeu Fabra w Hiszpanii wykazały, że osoby mówiące kilkoma językami lepiej obserwują swoje otoczenie, bardziej skupiają się na istotnych informacjach i są dużo lepsze w wychwytywaniu informacji, wprowadzających ludzi w błąd. Czy wiedzieliście, że Sherlock Holmes i Herkules Poirot są poliglotami?

 

Kiedy mówimy w innym języku, często jesteśmy zmuszeni do szukania alternatywnych słów. Nieraz z ich układanki musimy stworzyć zdanie, które będzie zrozumiałe dla naszego obcojęzycznego rozmówcy. W ten sposób usprawniamy tzw. myślenie dywergencyjne (rozbieżne). Pojawia się ono w sytuacji, kiedy istnieje wiele możliwych rozwiązań danej sytuacji.Naukowcy uważają, że taki sposób myślenia sprawia, że osoby wielojęzyczne są bardziej kreatywne niż osoby posługujące się jednym językiem. 

 

Ściśle powiązane korzyści

 

Kreatywnie do tematu podeszli także badacze z University of Michigan’s Language Learning. Sprawdzili czy istnieje jakikolwiek związek między nauką języków obcych, a nauką przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka. Okazało się, że studenci, którzy w trakcie jednego semestru poświęcali 90 minut tygodniowo na naukę języka obcego,  zdobyli też znacznie wyższe umiejętności w zakresie matematyki, w porównaniu do swoich kolegów, którzy lekcji języka nie pobierali!

Ale nauka języka, to nie tylko sprawniejsze komunikowanie się. To także doświadczanie nowej kultury, które pozwala nam lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy. Wystarczy poznać klika nowych zwrotów, żeby otworzyć drzwi do poznawania fascynujących kultur na całym świecie.  

 

 

Pomocne narzędzia

 

Oczywiście w celu doskonalenia swoich umiejętności językowych warto skorzystać z pomocy lektorów czy native speakerów. Jedną z platform, która umożliwia dostęp do szerokiego grona tutorów jest Preply.com. Serwis pozwala wybrać spośród kilku wariantów zajęć – za pośrednictwem komunikatora Skype, w grupach lub indywidualnie. Zajęcia można odbywać u siebie w domu, u nauczyciela lub w innym umówionym miejscu, np. w przytulnej kawiarni. W bazie znajdziemy takie języki jak angielski, francuski, niemiecki, chiński, włoski czy japoński. 

 

Źródło - Preply