Doradca zawodowy

Studia dzienne czy zaoczne ?

Studia dzienne czy zaoczne ?

by Katarzyna Szymańska -
Number of replies: 0


Wybór studiów - dzienne czy zaoczne?Każdy maturzysta wybierając studia staje przed dylematem- studiować dziennie czy studiować zaocznie? Każda z tych form ma niewątpliwie pewne wady i zalety. Jak więc wybrać?

 

Najlepszym sposobem na dokonanie wyboru jest oczywiście porównanie obu form. Nie można polegać jednakże tylko na opiniach innych osób. Własne preferencje i predyspozycje również powinny być brane pod uwagę (sprawdź je tutaj). No i oczywiście słabe i mocne strony każdej z form. To one powiedzą Ci, w którą warto zainwestować swój czas.

 

Studia dzienne

Najważniejszą zaletą tej formy jest oczywiście strona finansowa. Na uczelniach państwowych są one bowiem całkowicie bezpłatne. Powoduje to jednak, że jest wielu chętnych, przez co trudniej jest się dostać. Nie ulega wątpliwości natomiast, że studiowanie dzienne na którymś z prestiżowych uniwersytetów np. Jagiellońskim czy Warszawskim to synonim dużych zdolności, pracowitości i solidnej wiedzy. Nie zawsze idzie to jednak w parze z rzeczywistością. Jakość nauczania nie zależy bowiem od formy studiów. Na zaocznych można nauczyć się tak samo dużo jak na dziennych.

 

Ważną cechą studiów dziennych jest to, iż zajęcia odbywają się w ich obrębie w ciągu całego roboczego tygodnia, od poniedziałku do piątku. Są ponadto czasami bardzo niekomfortowo rozplanowane. Kilkugodzinne przerwy pomiędzy wykładami to zjawisko bardzo powszechne. Niewątpliwą zaletą jest tu jednakże systematyczność.

 

Studia zaoczne

Za ich odbywanie trzeba niestety zapłacić. Zajęcia natomiast odbywają się głównie w weekendy od rana do późnego popołudnia, czasem nawet wieczoru. W końcu wszystko to, czego studiujący dziennie nauczyli się w ciągu miesiąca trzeba zaocznym przekazać w trakcie dwóch weekendowych zjazdów. Studia zaoczne wymagają ponadto więcej samodzielnej pracy. Niektóre partie materiału należy bowiem opanować samemu, w domu. Ta forma sprzyja jednak rozwojowi zawodowemu. Jak?

 

Studia zaoczne a doświadczenie

Konieczność płacenia za studia oraz ogromna ilość wolnego czasu sprawiają zazwyczaj, że osoby studiujące zaocznie już wtedy rozpoczynają pracę. Nie jest to zazwyczaj praca w zawodzie, jednakże każde doświadczenie przydaje się podczas późniejszych starań o zatrudnienie. Komunikatywność ćwiczy bowiem praca na przykład w sklepie. Poza tym osoba podejmująca pracę już podczas studiów jawi się w oczach potencjalnego pracodawcy jako ktoś zaradny, ambitny i poważnie podchodzący do swojej zawodowej przyszłości. Tak więc studiujący zaocznie mogą, w przeciwieństwie do osób studiujących w trybie dziennym, zatrudnić się w pełnym wymiarze godzin. Mają też więcej czasu na wszelkiego rodzaju staże i praktyki. Zbierając w ten sposób doświadczenie zawodowe zwiększają swoje szanse na rynku pracy.

 

Jak się okazuje studiowanie zaoczne sprzyja zawodowemu rozwojowi. Będąc pracownikiem i studentem jednocześnie dużo wcześniej masz szansę zaistnieć na rynku pracy. Potem dużo łatwiej jest poradzić sobie w tej rzeczywistości. Absolwent, który wcześniej nie pracował, gdyż na przykład od poniedziałku do piątku przez kilka ładnych godzin siedział na zajęciach, po wstąpieniu na rynek pracy czuje się zagubiony. Aby temu zapobiec nie trzeba jednak koniecznie wybierać się na studia zaoczne. Niektórzy studenci potrafią mimo codziennych zajęć na studiach dziennych znaleźć czas na pracę czy praktyki i staże. Jak więc widać, dla chcącego - nic trudnego!