Doradca zawodowy

Prawo wokół nas – w internecie, sklepie i pracy - webinary

Prawo wokół nas – w internecie, sklepie i pracy - webinary

Napisane przez: Beata Sierzan ()
Liczba odpowiedzi: 0

Chcesz lepiej poznać swoje prawa i dowiedzieć się, co możesz zrobić, gdy są łamane? A może rozważasz studiowanie prawa? Weź udział w bezpłatnych webinarach prowadzonych przez naszych studentów i studentki! Porozmawiamy m.in. o dyskryminacji, hejcie i oszustwach finansowych w internecie.

Termin: 6, 13, 15, 20 marca 2024 r. , godz. 9.00
Miejsce: webinary odbędą się w formule online. Obowiązują zapisy.
Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/3Tf1hVX
Spotkania trwają jedną godzinę lekcyjną (45 min). Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz.
Zapisów można dokonać:
- indywidualnie – zachęcamy do tego wszystkich zainteresowanych licealistów!
- grupowo – grupę zapisuje nauczyciel (np. wychowawca klasy) i to on musi zapewnić odtworzenie webinaru w klasie, np. na rzutniku.
Liczba miejsc ograniczona!

Na naszych webinarach dowiesz się:
- jak skutecznie reagować na hejt w internecie;
- jak rozpoznać oszusta finansowego, nim będzie za późno;
- jakie masz prawa konsumenckie;
- jakich informacji musi udzielić ci sprzedawca;
- co robić, gdy w pracy spotykasz się z dyskryminacją.
Dołącz do nas i naucz się skutecznie bronić swoich praw!
Informacje organizacyjne

Harmonogram spotkań z cyklu Masz Prawo: 
Najważniejsze prawa konsumenta oraz obowiązki sprzedawców
6 marca 2024, godz. 9.00–9.45
Zakupy robimy wszyscy, jednak niewielu z nas wie, jakie prawa konsumenckie nam przysługują. Na spotkaniu poznasz swoje najważniejsze prawa, jak również obowiązki, jakie ma wobec ciebie sprzedawca. Czym jest obowiązek informacyjny sprzedawcy? Jakie informacje powinny zostać udostępnione przed zawarciem umowy? Kiedy i w jaki sposób możesz odstąpić od umowy sprzedaży? Jakie są wyjątki od tego prawa? Dowiedz się, jak działa rękojmia i gwarancja, a także jak skorzystać z tych instrumentów w razie problemów z zakupionym produktem.

Red flag – dyskryminacja w miejscu pracy
13 marca 2024, godz. 9.00–9.45
Temat dyskryminacji w miejscu pracy jest bardzo ważny, gdyż niemal każdy z nas jest lub będzie pracownikiem. Do pracy przychodzimy głównie dla zarobków, a wypłata wynagrodzenia należy do najważniejszych obowiązków pracodawcy. Ma on także obowiązek dbania o atmosferę pracy, co obejmuje zapewnianie poszanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika, równe traktowanie pracowników i przeciwdziałanie dyskryminacji. Na spotkaniu dowiesz się, czym jest dyskryminacja, jak ją rozpoznać i co zrobić, gdy się z nią spotkasz.

Hejt w necie – jak sobie radzić
15 marca 2024, godz. 9.00–9.45
Czy jesteśmy anonimowi w internecie? Czy ukrywanie się pod pseudonimami chroni przed odpowiedzialnością? Jakie środki regulacyjne w zakresie hejtu online są dostępne w Polsce? Czy istnieją skuteczne sankcje dla osób, które dopuszczają się agresji w sieci? Podczas spotkania przeanalizujemy przykłady z polskiej przestrzeni internetowej, aby lepiej zrozumieć te kwestie.

Nieautoryzowane transakcje płatnicze
20 marca 2024, godz. 9.00–9.45
Nieautoryzowane transakcje płatnicze stanowią coraz większe zagrożenie dla osób korzystających z wygody, jaką dają elektroniczne operacje finansowe. Niemal każdy z nas spotkał się z próbami wyłudzeń. Jest ich wiele, począwszy od maili z fałszywymi informacjami o spadku czy wygranej nagrodzie, przez SMS-y dotyczące niedopłaty, aż po kradzieże danych kart płatniczych czy kredytowych. Studentki i studenci z Sekcji Spraw Finansowych i Gospodarczych wyjaśnią, co kryje się pod pojęciem nieautoryzowanej transakcji płatniczej. Dowiesz się, jakie są popularne metody oszustw, jak skutecznie chronić się przed kradzieżą pieniędzy z rachunku bankowego oraz jak postępować, gdy padniesz ofiarą takiego oszustwa. Poznasz sposoby odzyskiwania utraconych pieniędzy oraz możliwości skorzystania z nieodpłatnego wsparcia prawnego.

Dowiedz się więcej: https://bit.ly/3Tdy5xp