Narodowe Święto Niepodległości – zapraszamy do wspólnego świętowania!
W tym roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do wspólnego świętowania. W ramach obchodów w całym kraju zaplanowano wiele wydarzeń: spotkania poetyckie, koncerty patriotyczne, spektakle, warsztaty dla dzieci, projekcje filmowe, biegi uliczne, marsze czy pikniki historyczne. Prezentujemy wybrane z nich:Uroczystości państwowe
Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w sobotę, 11 listopada na placu Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem RP na czele. W samo południe przed grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się też uroczysta odprawa wart.
„Niepodległa do hymnu” – zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego
Już po raz szósty Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wspólnego śpiewania hymnu narodowego. Akcja „Niepodległa do hymnu” to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa zapoczątkowana w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Zainteresowanie akcją przez lata nie słabnie. Mamy nadzieję, że i w tym roku Polacy mieszkający w kraju i poza jego granicami zjednoczą się 11 listopada o godz. 12:00, by razem zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
W kalendarzu obchodów rocznicowych znalazł się również Festiwal Niepodległa. Wydarzenie ma charakter rodzinny i każdego roku gromadzi setki osób. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli podziwiać m.in. paradę zabytkowych samochodów, paradę taneczną z motywem przewodnim poloneza oraz muzyczną z udziałem orkiestr. Ponadto zaplanowano prezentację mody retro i pokazy bicykli, występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”, warsztaty dla dzieci, pokazy filmów VR oraz wiele innych atrakcji.
Festiwal rozpocznie się na Krakowskim Przedmieściu w sobotę, 11 listopada o godz. 13:00 i będzie trwał do wieczora. Cała ulica zamieni się tego dnia w wielką muzyczną scenę – od dziedzińca przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa aż po pomnik Mikołaja Kopernika.
Koncert dla Niepodległej „Matejko – obrazy polskiej duszy”
Widowisko będzie poświęcone Janowi Matejce, który jest patronem 2023 roku. Obrazy mistrza połączone z utworami muzycznymi będzie można obejrzeć w TVP 1 11 listopada o godz. 17:30.
W repertuarze koncertowym znajdą się polskie piosenki, w których przejawia się idea wolności. Ze sceny Teatru Polskiego wybrzmią m.in. takie utwory jak: „Niepokonani” czy „Tak, tak to ja”. Zaśpiewają: Katarzyna Dąbrowska, Łukasz Drapała, Anna Józefina Lubieniecka, Janusz Radek, Natalia Sikora, Stanisław Soyka, Bastarda, Affabre Concinui. Oprawę muzyczną zapewni Kukla Band, a kierownictwo muzyczne objął Zygmunt Kukla.
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu
Po ubiegłorocznym sukcesie Maratonu Chopinowskiego, który zgromadził przed radioodbiornikami rekordową liczbę słuchaczy, również w tym roku Polskie Radio postanowiło zorganizować to wyjątkowe wydarzenie. Na melomanów czeka 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze studia koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpi ponad pięćdziesięciu artystów. Wykonania muzyczne zostaną uzupełnione projekcjami obrazów z cyklu „Chopinowi – Jerzy Duda-Gracz”. Maraton rozpocznie się 10 listopada o godz. 19:00 i potrwa do 11 listopada do ok. godz. 21:00.
Wspomnienie Aleksandry Piłsudskiej
W Międzypokoleniowym Centrum Edukacji (Warszawa, ul. Radosna 11) odbędzie się wieczór słowno-muzyczny upamiętniający Aleksandrę Piłsudską, żonę jednego z ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego. Wystąpią: Anna Gryszkówna oraz Izabaela Kniaź. Zapraszamy w sobotę, 11 listopada o godz. 18:00.
Koncert „Historia szablą pisana, historia sercem śpiewana” w Lublinie
Wiele ciekawych inicjatyw przygotował Instytut Pamięci Narodowej. 10 listopada o godz. 18:00 IPN zaprasza na koncert patriotyczny „Historia szablą pisana, historia sercem śpiewana”. Odbędzie się on w Domu Nadziei – Centrum Konferencyjnym Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy ul. Wyszyńskiego 2. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Podczas koncertu zaśpiewa chór młodzieży ze szkół podstawowych z Lublina, zespół The Fedor Family oraz kwartet smyczkowy. W programie znajdą się m.in. pieśni żołnierskie i patriotyczne, m.in. „Serce w Plecaku”, „Przybyli Ułani”, „Pierwsza Kadrowa”, „Hymn do Bałtyku”, „Idą Skauci” czy „Pałacyk Michla.
Uczcijmy wspólnie ten wyjątkowy dzień!źródło: men.gov.pl