Biblioteka

80. rocznica powstania Armii Krajowej

80. rocznica powstania Armii Krajowej

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0


80. rocznica powstania Armii Krajowej


„Armia Krajowa to jedno z największych osiągnięć polskiego państwa (…), które uosabiało z jednej strony aspekt pozytywistyczny, organizacyjny, pracy u podstaw, a z drugiej strony – polski romantyzm, a więc misję, oddanie dla wspólnoty” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w Muzeum Narodowym w Warszawie podczas uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. W trakcie wydarzenia, którego organizatorem była Fundacja PGE, ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. Zapowiedziano także kolejne inicjatywy pielęgnujące pamięć o Polskim Państwie Podziemnym.

80. rocznica powstania Armii Krajowej i rozstrzygnięcie konkursu „Baczyński bez filtra”, fot. Danuta Matloch

Armia Krajowa to jedno z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego, które z kolei było osiągnięciem bez precedensu – nigdzie w historii czegoś podobnego nie było. Mimo, że Polska była pod okupacją, Polskie Państwo Podziemne i jego zbrojne ramię – Armia Krajowa, działały, na tyle, na ile mogły – wskazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Armia Krajowa była bardzo ważną częścią polskiej historii, a w działania podtrzymujące polską pamięć o tej niezwykłej organizacji zaangażowanych jest wiele instytucji.

Chciałbym podziękować Polskiej Grupie Energetycznej, Fundacji PGE i Fundacji na Rzecz Wielkiej Historii za zaangażowanie w dbanie o polską pamięć. Bez tej pamięci nie istniejemy jako wspólnota. Musimy zwrócić uwagę na kwestię dziedzictwa pamięci w młodym pokoleniu. Czy to młode pokolenie faktycznie poniesie dalej to, co jest najważniejsze dla wspólnoty, czy też ta wspólnota się zatraci? Dlatego tak ważne jest to, aby rozmawiać z młodym pokoleniem o polskiej pamięci, żeby młodzi ludzie potrafili zrozumieć, co było wtedy najważniejsze i co nadal jest najważniejsze dla przetrwania Polski – mówił wicepremier. 

Szef resortu kultury zaznaczył, że podtrzymywaniu pamięci o ofiarnej walce żołnierzy Armii Krajowej wśród młodych ludzi służą m.in. konkursy, które są formą rozmowy z młodym pokoleniem na temat podstawowych wartości, często zaprzeczanym we współczesnym świecie.

Pamięć o Polskim Państwie Podziemnym

Z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej Fundacja na rzecz Wielkich Historii wraz z Fundacją PGE proponują uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych kolejne inicjatywy, których celem jest pielęgnowanie pamięci o Polskim Państwie Podziemnym. Są to: konkurs „Śladami bohaterów AK”, którego szczegóły zostaną ogłoszone pod koniec lutego br. oraz cykl czterech animacji „Głosy AK”, czyli archiwalne nagrania dowódców i żołnierzy AK.

Bohaterem pierwszego filmu jest gen. Tadeusz Bór-Komorowski, Komendant Główny Armii Krajowej w latach 1943-1944. Oryginalne nagranie dźwiękowe zostało zarejestrowane przez Radio Wolna Europa w 1954 r. Generał podsumowuje działalność konspiracyjną Armii Krajowej i tłumaczy, jakie czynniki zadecydowały o wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwsza animacja jest już dostępna pod linkiem: