Jeśli obawiasz się, że historia problemów alkoholowych Twojej rodziny może zwiększać Twoje ryzyko rozwoju uzależnienia, poniżej znajdziesz kilka zdroworozsądkowych wskazówek, które mogą okazać się pomocne:
Unikaj picia przed okresem pełnoletniości
Po pierwsze, picie w tym wieku jest nielegalne. Po drugie, badania wskazują, że ryzyko alkoholizmu wzrasta u osób, które zaczynają pić w młodym wieku, prawdopodobnie w związku z zarówno czynnikami środowiskowymi, jak i genetycznymi,
W wieku dorosłym pij umiarkowanie
Nawet dorośli, którzy nie są dotknięci historią rodzinną nadużywania alkoholu, jeśli decydują się na picie alkoholu – powinni to robić z umiarem. Co to oznacza? Nie więcej niż jeden drink dziennie dla większości kobiet i nie więcej niż dwa drinki dziennie dla większości mężczyzn (dane Departamentu Zdrowia USA). Ponieważ drinki mogą się istotnie różnić zawartością alkoholu, dla precyzyjnej kalkulacji zachęcamy do lektury artykułu „Jaka jest bezpieczna ilość wypijanego alkoholu”. Niektóre osoby nie powinny pić wcale, np. kobiety w ciąży bądź starające się o potomstwo, osoby wychodzące z uzależnienia, osoby planujące prowadzenia pojazdu lub podejmujące inne aktywności wymagające jasnej, skupionej uwagi, osoby zażywające pewne leki oraz z pewnymi problemami zdrowotnymi.
Zachowaj ostrożność
Osoby z historią picia w rodzinie, będące w grupie podwyższonego ryzyka uzależnienia powinny podchodzić ostrożnie nawet do umiarkowanego picia. Zachowanie umiaru może być dla nich znacznie trudniejsze niż w przypadku osób nie obciążonych takim ryzykiem. Gdy osoba przejdzie od picia umiarkowanego do bardziej intensywnego, ryzyko problemów społecznych (prowadzenie pod wpływem alkoholu, przemoc, doświadczenie urazów) oraz medycznych (choroby wątroby, uszkodzenia mózgu oraz nowotwory) wzrasta bardzo istotnie.
Porozmawiaj ze specjalistą
Omów swoje obawy z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie terapii uzależnień. Pomogą wybrać właściwe dla Ciebie drogi postępowania, które pomogą Ci uniknąć problemów alkoholowych w przyszłości.
Opracował: dr Grzegorz Mączka na podstawie materiałów NIH (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism).