Nierealistyczny optymizm - o błędach poznawczych w sytuacji zagrożenia (podcast)
Optymizm jest kognitywnym stanem umysłu, który wpływa na nasze postrzeganie świata oraz sposób myślenia, koncentrując się na pozytywnych aspektach życia, nadziei na osiągnięcie korzystnych rezultatów i wierze w możliwość odniesienia sukcesu. Optymizm przynosi szereg korzyści, takich jak większa motywacja, lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz zdolność do radzenia sobie z trudnościami. Jednakże, kiedy optymizm przybiera nierealistyczną formę, może prowadzić do negatywnych skutków.
Nierealistyczny optymizm odnosi się do sytuacji, gdy nasze oczekiwania są znacznie przesadzone lub nieodpowiednie w stosunku do realistycznej oceny sytuacji. W przypadku trudnych czasów, takich jak pandemia czy wojna, nierealistyczny optymizm może przejawiać się poprzez ignorowanie lub minimalizowanie istniejących zagrożeń, bagatelizowanie ryzyka lub niewłaściwe oszacowanie przyszłych rezultatów. Jakie to niesie za sobą konsekwencje?
O nierealistycznym optymizmie opowiedzieli psychologowie społeczni: dr hab. Wojciech Kulesza oraz prof. Dariusz Doliński. Rozmowę poprowadził dr Maksymilian Bielecki.
Zapraszam do wysłuchania podcastu. Link poniżej
https://open.spotify.com/episode/4n0jlwy7Wj8NHpksseYsId?si=oiRoqd9SQIe32UKdFA-HFQ&nd=1&dlsi=710a25d7bee548b8
Pozdrawiam, pedagog CKU Lidia Chmielewska