Doradca zawodowy

Sposoby na sprawne powtarzanie materiału

Sposoby na sprawne powtarzanie materiału

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Sposoby na sprawne powtarzanie materiału – jak się zorganizować?


Kilka zapowiedzianych sprawdzianów na koniec semestru to na pewno nie jest to, za czym przepadasz najbardziej. Na wszystko jednak znajdzie się sposób. Sprawdź, jak zorganizować powtórki materiału, by nie zwariować!

Tych kilka wskazówek i dobre przemyślenie działań z pewnością pomogą ci się uporać z powtórzeniem i utrwaleniem wiedzy przed sprawdzianami.

 

  1. Zacznij odpowiednio wcześnie

Nie czekaj na ostatni moment! Nauka noc przed sprawdzianem może i pozwoli ci na „jako takie zaliczenie”, ale na pewno nie sprawi, że zrozumiesz i trwale zapamiętasz przerobiony materiał. Zaplanuj powtarzanie na co najmniej tydzień, a najlepiej dwa – w zależności od zakresu wiedzy, którą musisz opanować.

 

  1. Podziel materiał na działy

Jeśli masz do powtórzenia 2-3 różne przedmioty, możesz podzielić materiał na dwa różne sposoby. Albo codziennie powtarzasz małą część każdego z przedmiotów albo skupiasz się przez kilka dni tylko na jednym, następnie przez kolejnych kilka dni – na innym itd.

Zawsze na koniec postaraj się podsumować utrwalone informacje jeszcze raz.

 

  1. Przygotuj odpowiednie warunki

Właściwe warunki do nauki to podstawa. Przewietrzony pokój, porządek na biurku, wyłączone powiadomienia w telefonie. Zrób wszystko, żeby móc się skupić tylko na nauce/powtarzaniu i niczym się nie rozpraszać.

 

  1. Stosuj metody nauki

W skutecznym zapamiętywaniu pomocne są metody nauki, które ułatwiają przyswajanie materiału. Można je dobrać do przedmiotu, którego się uczysz lub po prostu do twoich preferencji.

 

Zobacz koniecznie, jakie metody nauki opisaliśmy i wybierz najlepsze dla siebie - znajdziesz je w tekście "Po co wiedzieć, jak się uczyć?"

 

  1. Znajdź swój sposób

Zaproponowane metody nauki to jedno, a twoje preferencje to drugie. Spróbuj zaobserwować, w jaki sposób najłatwiej ci coś zapamiętać. Może lubisz chodzić po pokoju i mówić do siebie na głos? Albo pisać skrótowe notatki? Mówić do lustra? Leżeć na podłodze? Każdą metodę możesz zmodyfikować według własnych upodobań lub stworzyć zupełnie nowy – twój własny sposób nauki! Ważne, by był skuteczny i pomógł ci zrozumieć oraz zapamiętać informacje.

 

  1. Rób przerwy

Czas nauki dostosuj do siebie. Jeśli możesz się skupić tylko przez pół godziny – właśnie tyle powinna trwać jedna „sesja”. Po tym czasie zrób przerwę – rozprostuj kości, przewietrz pokój, zrób świeżą herbatę. I dopiero po takiej przerwie zabierz się za kolejną partię materiału.

Kilkugodzinne ślęczenie nad książkami nie pomaga się odpowiednio skupić ani trwale zapamiętywać. Jeśli najbardziej efektywna nauka trwa w twoim przypadku maksymalnie 2-3 godziny z przerwami, to właśnie tyle czasu wykorzystaj.

 

  1. Znajdź towarzystwo

Zniechęca cię samodzielna nauka? Może ktoś ze znajomych z klasy ma tak samo i razem będziecie w stanie bardziej się zmotywować? Rozmowa o zagadnieniach, które musisz opanować, sprawia, że łatwiej je zapamiętujesz. Wspólnie możecie sobie nawzajem zadawać pytania i dopowiadać brakujące informacje.

Pamiętaj tylko, by wybrać takie towarzystwo, z którym faktycznie będziesz się uczyć, a nie grać w gry czy oglądać śmieszne memy. Kitku w internecie musi poczekać!

 

By dobrze opanować materiał przed sprawdzianem, nie wystarczy zarwać jedną czy dwie noce. Spróbuj przygotować się wcześniej, stosując się do powyższych wskazówek – powinno pójść znacznie łatwiej.