Biblioteka

W maju ukaże się ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona

W maju ukaże się ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona

by Teresa Gruchacz -
Number of replies: 0

Swoim cyklem o Cmentarzu Zapomnianych Książek, który otwierała powieść „Cień wiatru”, oczarował cały świat. Seria ta stała się fenomenem współczesnej literatury, została sprzedana w ponad 14 mln egzemplarzy. Carlos Ruiz Zafón zmarł przedwcześnie w zeszłym roku, a „Miasto z mgły” to jego ostatnia książka.

Wydawnictwo Muza zapowiada premierę na 5 maja. Autorami przekładu są:Carlos Marrodan Casas Carlos i Katarzyna Okrasko.

Jak czytamy w opisie, „Miasto z mgły” to tom złożony z jedenastu opowiadań. Są wśród nich zarówno teksty drukowane wcześniej w rozmaitych czasopismach, jak i te nigdy dotąd niepublikowane. W jedenastu historiach pobrzmiewają echa literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek.

“Znajome czytelnikom okażą się tematyka, motywy, postaci i atmosfera. Opowiadania te, zebrane po raz pierwszy w jednym tomie, pokazują wszystkie cechy pisarstwa Zafona i jak zwykle, pełne są pisarskiej magii. Przeklęci pisarze, wizjonerzy architektury, fałszywe tożsamości, fantasmagoryczne budynki, historie, którym nie sposób się oprzeć, maestria dialogów… W opowieściach przeplatają się wątki z poprzednich książek, szczegóły i nawiązania do świata Zafona, wznoszącego się dumnie na naszych oczach, chociaż to świat fikcji – uniwersum z pary i mgły.

Autor uważał ten zbiór za wyznacznik swojej pisarskiej tożsamości, za rodzaj podziękowania dla swoich czytelników, którzy towarzyszyli mu przez całą sagę rozpoczętą ‘Cieniem wiatru'”.

Carlos Ruiz Zafón (1964 Barcelona – 2020 Los Angeles) jest jednym z najbardziej znanych pisarzy współczesnych i najchętniej czytanym autorem hiszpańskim. Jego utwory przetłumaczono na czterdzieści pięć języków. Debiutował w 1993 roku powieścią „Książę mgły”. Po nim ukazały się: „Pałac Północy”, „Światła września” i „Marina”. W 2005 roku do rąk polskich czytelników trafił „Cień wiatru”, który rozpoczął tetralogię o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Kolejne części tego cyklu to: „Gra Anioła” (2008), „Więzień Nieba” (2012) i „Labirynt duchów” (2017).
Attachment Miasto-z-mgly-front-okładki-260x365.jpg