Biblioteka

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

Napisane przez: Wioletta Kosinska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Międzynarodowy Dzień Teatru 2021

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru, już po raz drugi w czasie trwającej ponad rok pandemii.

Twórcom życzymy wytrwałości, satysfakcjonującej pracy i niesłabnącej pasji, widzom – niezapomnianych wieczorów w teatrze i artystycznych doznań. A wszystkim – zdrowia i siły ducha!
W dniu święta teatru, 27 marca, o godz. 19:00, zapraszamy na premierowy pokaz online rejestracji spektaklu Woyzeck Georga Büchnera w reżyserii Piotra Cieplaka, dostępny bezpłatnie na kanale TEATR NARODOWY-YouTube. Więcej informacji →

W trudnym sezonie 2020/2021 zrealizowaliśmy, jak do tej pory, cztery premiery dopełniające repertuar Narodowej Sceny, który obecnie liczy ponad trzydzieści tytułów. Pokazaliśmy Matkę Joannę od Aniołów→ Iwaszkiewicza przygotowaną przez Wojciecha Farugę, Sonatę jesienną→ Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, Czechowowskie Trzy siostry→ w inscenizacji Jana Englerta oraz Śnieg→ Przybyszewskiego w realizacji Anny Gryszkówny. Nie przerywamy prób, pracujemy nad kolejnymi przedstawieniami. Przed nami prapremiera Skóry węża→ autorstwa i w reżyserii Artura Urbańskiego, dramatu o skomplikowanych relacjach między artystami, rozgrywającego się w słynnym Brechtowskim teatrze Berliner Ensemble w latach 50.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU→ obchodzimy od sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata sceny. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.
Autorką tegorocznego orędzia jest HELEN MIRREN – wybitna brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Debiutowała w 1965 roku w roli Kleopatry w Antoniuszu i Kleopatrze Shakespeare’a w londyńskim National Youth Theatre. Następnie była związana z Royal Shakespeare Company, gdzie wystąpiła w wielu rolach Szekspirowskich oraz z eksperymentalnym zespołem Petera Brooka Centre de Recherche Théâtral. W swojej bogatej teatralnej karierze grała m.in. w przedstawieniach w National Theatre oraz w produkcjach realizowanych na West Endzie i nowojorskim Broadwayu. Laureatka prestiżowych nagród: Olivier Award, What’s On Stage award, Tony Award.
Niemal od początku łączyła pracę w teatrze z pracą na planach filmowym i telewizyjnym. Grała w filmach reżyserowanych przez: Kena Russella, Lindsaya Andersona, Johna Mackenzie, Pata O’Connora, Petera Greenawaya, Roberta Altmana, Petera Weira, Nicholasa Hytnera, Michaela Hoffmana. Została uhonorowana wieloma nagrodami za pracę w filmie i telewizji (trzy Złote Globy, cztery nagrody BAFTA, cztery nagrody Emmy); była czterokrotnie nominowana do Oscara – statuetkę amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki zdobyła za rolę Elżbiety II w Królowej Stephena Frearsa.
W 2003 roku otrzymała tytuł szlachecki.
W orędziu na rok 2021 Helen Mirren podkreśla wagę twórczych wysiłków środowiska teatralnego w trudnym czasie pandemii, jednocześnie wskazuje, że niepewny zawód artystyczny potrafi twórców zahartować, pozwalając im łatwiej przystosować się do różnych warunków. Mirren swoje orędzie kończy optymistycznie  wierząc w siłę teatru, spodziewa się nowych artystycznych przedsięwzięć podejmowanych z jeszcze większą energią.

Scena zbiorowa. Fot. Krzysztof Bieliński

Scena zbiorowa w Letnikach Maksima Gorkiego w reżyserii Macieja Prusa.