Biblioteka

Album fotograficzny "Woda" - biblioteka poleca

Album fotograficzny "Woda" - biblioteka poleca

Napisane przez: Wioletta Kosinska ()
Liczba odpowiedzi: 0

22 marca - Światowy Dzień Wody

"Woda to życie". Paweł Młodkowski o swojej książce fotograficznej.

  Woda w krajobrazie, woda w ogóle w naszym życiu ma ogromne znaczenie. Nawet kiedy nie zajmowałem się tematem wody, tylko krajobrazem, to pokazywałem ziemię, którą ta woda kształtuje: poprzez procesy erozyjne, poprzez nawadnianie terenu - mówił autor Paweł Młodkowski, fotograf związany z National Geographic Polska, który właśnie wydał swój album fotograficzny "Woda".

Zbiornik odpadów elektrociepłowni w Turku, z cyklu Woda
Zbiornik odpadów elektrociepłowni w Turku, z cyklu "Woda" Foto: Paweł Młodkowski

Paweł Młodkowski jest fotografem polskiej edycji National Geographic. Był wielokrotnie nagradzany za swoje prace, m.in. w konkursach: National Geographic Polska, Sony World Photography Awards, Pix de la Photographie Paris, Moscow International Photography Awards, Tokyo International Photography Awards. Co ciekawe, jest też paralotniarzem i właśnie wydał album fotograficzny zatytułowany "Woda".

Jest to autorska opowieść o samym artyście i o żywiole wody, widzianym z perspektywy lotu ptaka. To także zachwyt nad pięknem natury, nawet tym wynikającym z ingerencji człowieka. Młodkowski podczas jednego lotu może spędzić w powietrzu około 3-4 godzin i pokonać dystans około 100-150 km. Daje to szansę na niesamowite doświadczenia wizualne.

Autor przyznał, że do powstania książki prowadziła "seria przypadków, seria zdarzeń, na które nie miał wpływu". Zapytany o fascynację wodą wyjaśnił, że od dawna specjalizuje się w fotografii krajobrazu właśnie.

- Woda w krajobrazie, woda w ogóle w naszym życiu ma ogromne znaczenie. Nawet kiedy nie zajmowałem się tematem wody, tylko krajobrazem, to pokazywałem ziemię, którą ta woda kształtuje: poprzez procesy erozyjne, poprzez nawadnianie terenu, dzięki czemu pojawia się tam szata roślinna. Woda to życie. Chyba trudno byłoby sfotografować ziemię i powiedzieć, że woda w tym, co widzimy, nie miała żadnego wpływu - mówił Paweł Młodkowski.