Biblioteka

15 marca - Dzień Edukacji Prawnej

15 marca - Dzień Edukacji Prawnej

by Wioletta Kosinska -
Number of replies: 0

15 marca to Dzień Edukacji Prawnej

„Łączy nas praworządność” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej

”W tym roku, z uwagi na trwającą pandemię COVID-19, działania edukacyjne przeprowadzimy z wykorzystaniem zdalnej komunikacji. Z żalem zrezygnowaliśmy z organizacji spotkań na terenie sądów i wizyt w szkołach” – poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. 

„Dzień Edukacji Prawnej jest zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości” – czytamy na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.


 Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a Partnerem największe wydawnictwo prawnicze -Wolters Kluwer Polska.

W dniu 15 marca 2021 r. odbędą się dla uczniów trzy webinary, które odbędą się poprzez platformę Facebook:

 • godz. 10.00 „Zabawa, zabawa czyli przewodnik rozsądnego imprezowicza – prowadzący: sędziowie Jolanta Jeżewska i Marta Kożuchowska-Warywoda (link do wydarzenia na stronie)
 • godz. 11.15 „Prawa zwierząt w świecie praw człowieka” – prowadzący: adwokatka Karolina Kuszlewicz i Elżbieta Piotrowska-Albin (link do wydarzenia na stronie)
 • godz. 12.30 „Prawa i obowiązki osoby zatrzymanej przez Policję” – prowadzący: sędziowie Monika Ciemięga i Igor Tuleya. (link do wydarzenia na stronie)

W najbliższym czasie na stronie internetowej www.edukacja.iustitia.prawo.pl oraz na profilu Fundacji https://www.facebook.com/FEPI.fundacja.iustitia zostanie ogłoszony konkurs dla młodzieży i nauczycieli dotyczący praw i obowiązków konstytucyjnych.

Z okazji Dnia Edukacji Prawnej partner wydarzenia Wolters Kluwer Polska przygotował praktyczne artykuły omawiające zagadnienia prawne z życia codziennego, które opublikowane zostaną 15 marca na stronie internetowej www.prawo.pl. Lista tytułów jest następująca:

 1. Jak odwołać się od mandatu za łamanie obostrzeń w pandemii
 2. Jak ubiegać się o alimenty
 3. Czy pracodawca może zmusić do wykorzystania urlopu w konkretnym terminie
 4. Co może pracownik w social media, a czego pracodawca może mu zabronić
 5. Ile są ważne e-recepta i e-skierowanie
 6. Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko Covid-19
 7. Jak można odizolować sprawcę przemocy
 8. Jakie sprawy można załatwić w urzędzie przez internet
 9. Wchodzą nowe dowody osobiste – czy trzeba wymieniać stare
 10. Ulgi i odliczenia w rocznym PIT – z czego warto korzystać
 11. Darowizny w rodzinie – kto i kiedy jest zwolniony z podatku
 12. Jak sprzedać w 2021 roku mieszkanie bez podatku
 13. Jak odwołać się od skreślenia z listy studentów
 14. Jak uzyskać pozwolenie na budowę i co można zrobić elektronicznie
 15. Kiedy warto założyć spółkę, niż jednoosobową działalność gospodarczą

Ponadto w dniach 15 – 20 marca publikacje książkowe, dotyczące zagadnień, o których będziemy rozmawiać w czasie webinarów dostępne będą z 23% rabatem na stronie: www.profinfo.pl/dzien-edukacji-prawnej. Polecamy uwadze tytuły: Apteczka prawna. Lex bez łez, Elementy prawa. Podręcznik z ćwiczeniami, Prawa zwierząt. Praktyczny poradnik, Zbiór Karny Plus, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z płytą CD oraz inne.

Zapraszamy również na indywidualne lekcje w klasie z sędziami i prawnikami za pośrednictwem aplikacji np. Microsoft Teams. Proponujemy organizację 45 minutowych spotkań – wykładów poświęconych następującym tematom:

 • prawo rodzinne
 • prawo karne i wykroczenia
 • prawa zwierząt
 • prawa autorskie
 • prawa człowieka

Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą prosimy o kontakt na adres e-mail: fundacja@iustitia.pl Proponujemy spotkania w dogodnym dla Państwa czasie i terminie w bieżącym roku szkolnym.