Biblioteka

I Festiwal Kultury Narodowej - już wkrótce

I Festiwal Kultury Narodowej - już wkrótce

Napisane przez: Wioletta Kosinska ()
Liczba odpowiedzi: 0

I Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”

Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość" to inicjatywa, której celem jest promowanie treści tożsamościowych produkowanych lub koprodukowanych przez nadawcę publicznego. Pierwsza edycja odbędzie się w formule on-line na stronie fkn.tvp.pl w dniach 22 lutego – 1 marca 2021

Do festiwalu zakwalifikowano produkcje zrealizowane między 1 stycznia 2018 r. a 31 grudnia 2020 r., które zostały wybrane przez zespoły selekcyjne w sześciu kategoriach: Film i serial fabularny, Film i serial dokumentalny, Teatr, Rekonstrukcja, Koncert i widowisko, Dziedzictwo św. Jana Pawła II.

Nazwa wydarzenia „Pamięć i Tożsamość" nawiązuje do tytułu ostatniej książki-wywiadu papieża Polaka św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów „Ojczyzna", „Naród", „Europa".

W trakcie festiwalu każdy użytkownik będzie miał nieograniczony i bezpłatny dostęp do produkcji festiwalowych. A dodatkową atrakcją będzie codzienne Studio Festiwalowe, które wypełnią spotkania i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi.

Festiwal zakończy uroczysta Gala, która odbędzie się 1 marca 2021 roku - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas Gali zostaną wręczone statuetki Złotych i Platynowych Ryngrafów, nawiązujące do pamiątek po poległych bohaterach narodowych. 

Wydarzenie transmitowane będzie na stronie:  fkn.tvp.pl oraz na antenach Telewizji Polskiej.

Link do strony Festiwalu: https://fkn.tvp.pl

352x500.jpg

Impulsem do powstania książki "Pamięć i tożsamość" były rozmowy, jakie w 1993 roku przeprowadzili z Papieżem Krzysztof Michalski i ks. Józef Tischner, założyciele Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Tematem książki jest właśnie człowiek: zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku, wreszcie ? szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem. Papież zastanawia się nad takimi pojęciami jak "naród", "ojczyzna", "Europa", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny (tradycja jagiellońska, opór przeciwko nawracaniu siłą, orędzie św. Faustyny o miłosierdziu Bożym itp.). Jednocześnie ukazuje perspektywę, z której na historię poszczególnych narodów i cywilizacji można patrzeć jako na historię zbawienia.