Biblioteka

Alfabet Solidarności

Alfabet Solidarności

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0

„Alfabet Solidarności” – kompendium wiedzy o fenomenie legendarnego związku


„Historia Solidarności nie tylko inspiruje, ale także pozwala zachować szacunek dla swych przodków i dla swojego narodu. Daje wiarę w sens walki o niepodległe państwo, w sens patriotyzmu, odwagi cywilnej, altruizmu, miłości bliźniego oraz dobrze pojętego pluralizmu i tolerancji” – napisał w słowie wstępnym redaktor „Alfabetu Solidarności” Krzysztof Nowak. Książka, wydana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności, jest adresowana do młodych czytelników. To wydawnictwo bezpłatne, dostępne zarówno w postaci tradycyjnej, jak i w formie e-booka.

„Alfabet Solidarności” – kompendium wiedzy o fenomenie legendarnego związku

„Alfabet Solidarności” to obszerne kompendium wiedzy o historii i ideałach wyjątkowego na skalę światową zjawiska, jakim był fenomen Solidarności. W odróżnieniu od książek ściśle naukowych pozycja ta adresowana jest przede wszystkim do młodych czytelników. Napisana przystępnym językiem, pokazuje, że historia Solidarności jest wciąż żywa, fascynująca i inspirująca. W przejrzystej, encyklopedycznej formie zgłębia naturę związkowego ruchu.

„Alfabet Solidarności” adresujemy w pierwszej kolejności do młodych czytelników, którzy nie pamiętają tamtych wydarzeń i zazwyczaj wiedzą niewiele na temat historii Solidarności. Chcemy im wyjaśnić, dlaczego my – świadkowie tamtego czasu – upieramy się, że ta historia wciąż jest żywa, że jest tak bardzo ważna nie tylko dla nas, lecz także dla młodych Polaków. (…) Każde pokolenie dorasta stopniowo do szacunku dla swych przodków. Bo bez wiedzy, kto poprzedzał nas w sztafecie pokoleń – nie jesteśmy w stanie zrozumieć samych siebie – podkreślił we wstępie Krzysztof Nowak.

Autorami „Alfabetu Solidarności” są znani historycy i publicyści, będący również świadkami i uczestnikami opisywanych przez siebie zagadnień: Barbara Fedyszak-Radziejowska, Andrzej Horubała, Paweł Janowski, Jan Pietrzak, Piotr Semka, Barbara Sułek-Kowalska, Wojciech Tomczyk i Mateusz Wyrwich. Ich lekkie i zwięzłe teksty to niezwykle inspirująca lektura.

Grupa autorów, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w tym projekcie, jest bardzo różnorodna i pluralistyczna, jak sama Solidarność. Łączy ich jednak przekonanie, że wszyscy jesteśmy dłużnikami i zarazem dziedzicami Solidarności i że warto o tym opowiadać. Oddając w ręce czytelników „Alfabet Solidarności”, chcemy pokazać tę jaśniejszą stronę naszej historii, która dzisiaj nadal inspiruje pozytywną energią tamtego czasu bo… „Nie ma wolności bez Solidarności” – napisał redaktor Nowak.

Publikacja jest wydawnictwem bezpłatnym. Książkę drukowaną można otrzymać bezpośrednio w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku po wcześniejszym umówieniu się. Książka w formie bezpłatnego e-booka dostępna jest w sklepie Google Play: https://play.google.com/store/books/details/BARBARA_FEDYSZAK_RADZIEJOWSKA_Alfabet_Solidarno%C5%9Bci?id=D2MJEAAAQBAJ oraz na stronie Instytutu pod linkiem https://www.ids1980.pl/index.php/publikacje/ebook-alfabet-solidarnosci