Biblioteka

F. Dostojewski - 140 rocznica śmierci pisarza

F. Dostojewski - 140 rocznica śmierci pisarza

Napisane przez: Wioletta Kosinska ()
Liczba odpowiedzi: 0

 Fiodor Dostojewski

Rosyjski pisarz i eseista, mistrz prozy psychologicznej, prekursor egzystencjalizmu. Jeden z najbardziej wpływowych powieściopisarzy literatury rosyjskiej i światowej

W roku 2021 przypada: 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci.

Fiodor Dostojewski​    Fiodor Dostojewski 1821-1881

28 stycznia 2021 r. przypadła 140. rocznica śmierci Fiodora Dostojewskiego, pisarza rosyjskiego i myśliciela.
Fiodor M. Dostojewski należy obok takich jak Puszkin i Tołstoj do absolutnej światowej czołówki pisarzy, nie tylko rosyjskich. Przyjęło się uważać, że swe miejsce pośród wybitnych prozaików światowych zawdzięcza powieści jednej i konkretnej, mianowicie pt. „Zbrodnia i kara”. Przeżycia bohaterów są planem pierwszych dzieł Dostojewskiego, stąd też przypisywane mu mistrzostwo psychologizmu.
   Tematyka dzieł Dostojewskiego nie brała się z próżni lub wydumanych domowych historii, chodziło bowiem o autentycznie tragiczne zdarzenia, jakie autor sam przeżył. To jego własne fakty z życia były motywami przewodnimi. Wiadomo też, że Dostojewski obsadzał swe akcje poprzez bliski udział w życiu społeczności. Niech za przykład posłuży przypadek jego własnego ojca, który został zamordowany, co wpłynęło na kształt powieści tak niepowtarzalnej jak „Zbrodnia i kara”.
   Nazwisko Dostojewski oznacza dziś mistrzostwo psychologizmu prozy, w której ściera się dobro ze złem.

Ciekawostki o pisarzu

  • Podobnie jak bohater jego książki „Idiota”, sam cierpiał na epilepsję
  • Pochodził z rodziny o polskich korzeniach, mówił biegle po polsku, cenił Mickiewicza, nigdy jednak nie przyznawał się do polskiego pochodzenia, a Polacy pojawiający się na kartach jego powieści na ogół nie byli przedstawiani w pozytywnym świetle (przyjęcie przez Polaków katolicyzmu traktował jako zdradę wobec Słowian jednoczonych przez religię prawosławną)
O Dostojewskim nigdy nie powiesz: "Nie mam z nim nic wspólnego". "Z Dostojewskim" każdy ma coś wspólnego, bo przecież nikt nie może być obojętny wobec własnej duszy . Dostojewski to nie on - jak Tołstoj, czy ktokolwiek, Dostojewski to ja , grzeszny, zły, słaby, padający, podnoszący się - tak o Fiodorze Dostojewskim pisał Wasilij Rozanow.
Najbardziej popularne dzieła pisarza: Biedni ludzie, Gracz, Idiota, Biesy, Bracia Karamazow, Młodzik, Notatki z podziemia, Wspomnienia z domu umarłych i wiele innych opowiadań i nowel.