Pedagog

Jak rzucić palenie?

Jak rzucić palenie?

Napisane przez: Lidia Chmielewska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Jak rzucić palenie?


rzucenie-paleniaKROK NR 1

Masz wiele powodów, by rozstać się z paleniem.

 

 

 

Przypomnij je sobie. Sprawdź, które dotyczą Ciebie:

  1. obawiam się o swoje zdrowie
  2. czuję, że palenie mi szkodzi
  3. jestem chory
  4. męczy mnie ciągły kaszel
  5. ktoś mnie namawia
  6. dla rodziny i bliskich
  7. jestem zmęczony nałogiem
  8. denerwuje mnie, że ciągle palę
  9. nie chcę zatruwać innych, obawiam się o zdrowie bliskich
  10. nie chcę tracić pieniędzy
  11. mam swoje osobiste powody
  12. nie mogę palić w miejscu pracy
  13. spodziewam się dziecka
  14. nie chcę śmierdzieć dymem tytoniowym
  15. brakuje mi wolności

Jeśli zgadzasz się z większością tych stwierdzeń, warto zastanowić się nad rzuceniem palenia.

Jeśli to Twoja pierwsza próba, najpierw zastanów się co czujesz, kiedy nie palisz. Poznanie mechanizmów uzależnienia i potencjalnych objawów odstawienia nikotyny (drażliwość, spadek nastroju, problemy z koncentracją, zawroty głowy) pomoże Ci przejść przez ten okres.

Polecamy prowadzenie dzienniczka palacza. Zapisuj codziennie ile papierosów zapaliłeś, o której godzinie, w jakiej sytuacji, jak silna była potrzeba zapalenia oraz co było głównym powodem.

Obserwuj siebie przez najbliższy tydzień. Nieustannie staraj się budować niechęć do palenia i radość z nadchodzącego wielkimi krokami momentu rzucenia palenia.

 

KROK NR 2

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, znaczy to że jesteś zdecydowany, aby rzucić palenie. Przejrzyj uważnie swój dzienniczek i zastanów się, gdzie widzisz jakieś prawidłowości – np. palenie papierosa przy porannej kawie. Zastanów się, z których papierosów w ciągu dnia jest najtrudniej Ci zrezygnować, ponieważ to te sytuacje będą dla Ciebie najcięższe. Znając swoje nawyki, będzie Ci prościej wybrać dzień, w którym ostatecznie rzucisz palenie. Zastanów się, kiedy palisz więcej – kiedy jesteś zajęty czy masz dużo wolnego czasu?

Według tego, zdecyduj który z tych dni będzie bardziej odpowiedni, aby wyznaczyć go jako dzień 0.

Pamiętaj, aby się nie spieszyć. Wybierz dla siebie optymalny termin. Dzień wybierz tak, aby po analizie swojego dzienniczka wiedzieć, że dzień ten nie powinien sprzyjać paleniu.

 

KROK NR 3

 

Przygotuj się do DNIA 0.

  1. Postaraj się ograniczyć liczbę wypalanych papierosów. Stosuj metody: nie wypalaj zapalonego papierosa do końca, staraj się mieć przy sobie mniej papierosów, niż zwykle, trzymaj papierosy i zapalniczkę w innych niż dotychczas miejscach, odraczaj palenie.
  2. uprzedź swoją rodzinę i osoby z najbliższego otoczenia, że rzucasz palenie. Poproś o wsparcie i wyrozumiałość.
  3. Skonsultuj z lekarzem, jeśli planujesz wspierać się środkami farmakologicznymi.
  4. Jeszcze raz przeanalizuj wszystkie powody z jakich chcesz przestać palić.
  5. Przypomnij sobie swoje nawyki palacza.
  6. Zaplanuj, jak zachowasz się w trudnych dla siebie momentach.
  7. W dzień poprzedzający dzień 0 posprzątaj swoje mieszkanie, aby pomogło Ci to uniknąć odruchowego zapalenia papierosa.
  8. Przygotuj się psychicznie na to, że nie będzie już palaczem.
  9. Wyśpij się, myśl pozytywnie i przygotuj się na dzień 0.

 

KROK NR 4

Dziś jest Twój dzień 0. Powodzenia!