Doradca zawodowy

Twoje wykształcenie

Twoje wykształcenie

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0


Lepsze wykształcenie ogólne czy zawodowe?



Pierwsza praca to dla Ciebie szansa na sprawdzenie się i wykorzystanie wiedzy w praktyce. Poszukiwanie zatrudnienia zaczynasz już w trakcie nauki lub od razu po zakończeniu edukacji. Wpływ na to, jak szybko Ci się uda ma Twoje wykształcenie.

 

 

Magister bez gwarancji

 

Szkoła, jaką kończysz może decydować o Twoich szansach na pracę. Studia na pewno nie są już przepustką do kariery. Tytuł magistra może mieć praktycznie każdy, a studentów jest zdecydowanie za dużo. Dlatego nie masz gwarancji, że po skończeniu bez problemu znajdziesz pracę w zawodzie. Konkurencja na rynku pracy jest ogromna, a sam dyplom nie gwarantuje już zatrudniania.Na studia idzie duża część maturzystów. Jak podaje GUS, Polacy się rozwijają i ich wykształcenie stale rośnie. Odnotowano dynamiczny wzrost osób z wyższym  wykształceniem. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wykształcenia średniego. Zmniejsza się natomiast liczba osób z wykształceniem podstawowym. Jest coraz więcej osób z wyższym wykształceniem, ale czy mgr gwarantuje dziś zatrudnienie? Nie, nawet mgr nie pomoże i nie zagwarantuje, że szybko zdobędziesz etat. Magistrów jest po prostu za dużo i rynek pracy nie zapewnia wszystkim pracy od razu. Dlatego wykształcenie ogólne nie zawsze może się okazać dla Ciebie najlepszym wyborem. A wiadomo, że po liceum nie masz zawodu i musisz kontynuować naukę na studiach wyższych.

 

Szkoła zawodowa Twoją szansą

 

Czasem lepiej zainwestować w szkołę zawodową, by zdobyć zawód szybciej i taki najbardziej poszukiwany niż zmarnować 5 lat na studia bez przyszłości. Szkoła zawodowa trwa krócej i daje Ci konkretny fach, czego nie daje Ci liceum.To także dodatkowe kwalifikacje, zawód z przyszłością, szybkie dokształcenie w systemie dziennym i zaocznym oraz zawsze możliwość na studia. Zawodowa nie przekreśla nic, ale może być lepszą alternatywą, zwłaszcza że na niektóre zawody aktualnie jest „boom” i są „na wagę złota”. Liczba uczniów w średnich szkołach technicznych i zawodowych w Warszawie, Krakowie i Gdańsku wzrosła w tym roku o 7 – 11%, jak podają tamtejsze biura edukacji. Według ekspertów w porównaniu do całego kraju to wzrost o ok. 5%.

 

Wybór jest Twój. Pamiętaj tylko wybierając dalszy etap edukacji, co chcesz osiągnąć i na czym Ci najbardziej zależy. Tak naprawdę nic do końca nie zapewni Ci pracy. Tylko Ty decydujesz o tym, co osiągniesz i do czego dojdziesz. Wytrwałość i upór w samorealizacji i pozytywne nastawienie – tego nie może Ci zabraknąć jak jesteś nowy na rynku pracy. Wybieraj z rozwagą, zgodnie ze swoimi marzeniami i nigdy się nie poddawaj!