Pedagog

Papierosy i inne postacie tytoniu - fakty i mity, cz.I

Papierosy i inne postacie tytoniu - fakty i mity, cz.I

by Wioletta Dzik -
Number of replies: 0

Papieros wypalany do porannej kawy, podczas popołudniowej przerwy dla wielu stał się niemal codziennym rytuałem. Palenie papierosów to nałóg, który często rządzi całym życiem i chyba nie ma osoby palącej, która przynajmniej raz nie próbowała go rzucić. Chcesz wreszcie z nim skończyć, ale wydaje ci się, że palenie papierosów cię relaksuje, pomaga w koncentracji, czy wygląda atrakcyjnie? Palenie papierosów jest tak powszechnym zjawiskiem, że powtarza się na ten temat wiele mitów. Czy od wypalania jednego papierosa dziennie można wpaść w nałóg? Czy papierosy rzeczywiście są tak szkodliwe, jak powszechnie się uważa?

Jeden papieros dziennie nie uzależnia – mit

Jednym z często powtarzanych mitów na temat palenia papierosów jest twierdzenie, że palenie jednego papierosa dziennie nie stanowi o nałogu. Ponadto wielokrotnie słyszy się, że paląc jednego papierosa na dzień, nie można się uzależnić. Niestety, nic bardziej mylnego. Nałóg, jakim jest palenie papierosów, niewiele różni się od picia alkoholu, brania narkotyków czy gier hazardowych. Uzależnienie bowiem jest uwarunkowane nie tyle wielkością czy liczbą dawek, a regularnością ich przyjmowania. To oznacza, że regularne palenie jednego papierosa dziennie jest uzależniające. Dotyczy to zwłaszcza osób, które są podatne na inne nałogi.

Palenia papierosów nie można rzucić z dnia na dzień - mit

Porzucenie nałogu nie jest sprawą łatwą. Jednak jak się okazuje, wokół nas żyje wiele osób, które potrafiły rzucić palenie papierosów z dnia na dzień. Niezbędną kwestią, która może być gwarancją sukcesu, jest posiadanie motywacji do skończenia z nałogiem papierosowym. Taką motywacją może być lęk przed chorobą lub obawa o stan zdrowia najbliższej rodziny czy przyjaciół. Inną przyczyną, która może mieć wpływ na decyzję o rzuceniu palenia, jest świadomość pozytywnych efektów, które wiążą się ze skończeniem z nałogiem. Jeżeli natomiast palenie papierosów okazuje się zbyt trudne, warto skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty lub lekarza.

Papieros jest bardziej szkodliwy niż fajka czy cygaro - mit

Wielu nałogowych palaczy twierdzi, że zastąpienie papierosa fajką czy cygarem znacznie obniża szkodliwość nałogu, jakim jest palenie. To też jest nieprawdą. Palenie fajki czy cygara wprawdzie w mniejszym stopniu naraża na ryzyko nowotworu jelita grubego, przełyku, krtani, płuc, choroby wieńcowej serca czy udaru mózgu, jednak ryzyko to nadal jest znacznie wyższe niż w przypadku osób niepalących. Trzeba jednak mieć na uwadze, że paląc fajkę czy cygaro znacznie wydłuża się kontakt błony śluzowej jamy ustnej i gardła z toksycznymi substancjami. W związku z tym palacze fajek i cygar znacznie częściej chorują na nowotwory jamy ustnej czy górnego odcinka dróg oddechowych.

Papieros nie szkodzi osobom z otoczenia - mit

Osoby, które palą papierosy nałogowo, zazwyczaj twierdzą, że jest to wyłącznie ich sprawa i nikt nie powinien wtrącać się w dbanie o kondycję ich zdrowia. Niestety palenie papierosów ma bardzo niekorzystny wpływ na osoby, które przebywają w otoczeniu nałogowych palaczy. Osoby niepalące, które są zmuszone wdychać dym papierosowy, są obarczone zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby nowotworowe, zwłaszcza na raka płuc czy jajnika. Narażone są także w większym stopniu na astmę i chorobę wieńcową serca. Ponadto kobiety mogą napotkać problemy z zajściem w ciążę, a także z jej donoszeniem.

Z kolei dzieci, które wdychają dym z papierosów, znacznie częściej chorują na infekcje dróg oddechowych, a także gorzej wypadają w testach, które oceniają umiejętności logicznego myślenia i rozumowania.

Zaciąganie się dymem papierosowym  jest bardziej szkodliwe  dla zdrowia niż palenie bez zaciągania - fakt

Głębokie zaciąganie się dymem papierosowym powoduje wchłanianie się 10 razy większej ilości nikotyny do płuc, niż przy paleniu bez zaciągania się.

Papierosy zawierają szkodliwe substancje chemiczne – fakt

Prawdą jest, że tradycyjne papierosy zawierają szereg szkodliwych substancji chemicznych, takich jak smoła, benzen, cyjanowodór i inne toksyny, które negatywnie wpływają na organizm  osoby palącej.

Papierosy odprężają – mit

Palenie papierosów silnie uzależnia od nikotyny. Nikotyna pobudza, a nie uspokaja. Odczucie relaksu po zapaleniu jest spowodowane zaspokojeniem głodu nikotynowego. To właśnie ten głód sprawia, że sytuacja staje się bardziej stresująca niż jest w rzeczywistości. Niepalący nie odczuwają głodu nikotynowego, a więc nie muszą go gasić.

Palenie pomaga się skoncentrować mit

To nałóg i głód nikotynowy przeszkadzają Ci w koncentracji. Kiedy zaś je zaspokoisz, na kilka krótkich chwil koncentracja wraca. Gdybyś nie paliła, problem z brakiem koncentracji bez papierosa zwyczajnie nie istniałby w twoim życiu.

Palenie wspomaga utrzymanie szczupłej sylwetki - mit

Jest mnóstwo szczupłych niepalących i palaczy z nadwagą. Tym, co utrzymuje szczupłą sylwetkę, jest zdrowa i lekka dieta oraz aktywność fizyczna!

Palenie ułatwia odchudzanie – mit

 Palenie jedynie odciąga uwagę od poczucia głodu – człowiek jest zdeterminowany, by najpierw zapalić, a potem zaspokoić głód. Zła dieta i toksyny zawarte w dymie tytoniowym sprzyjają jedynie otyłości brzusznej, a nie odchudzaniu.

Palenie papierosów negatywnie wpływa na urodę – fakt

Wieloletnie palenie przyczynia się do ciemnienia zębów, szybszego powstawania zmarszczek, szarzenia cery i powstawania niedoskonałości.


Nie palę, więc nic mi nie grozi – mit

Dym ulatniający się z zapalonego papierosa jest znacznie bardziej szkodliwy niż ten wdychany wyłącznie przez palacza – dlatego osoby niepalące również mogą zachorować na choroby odtytoniowe.


Korzyści z rzucenia palenia

  1. Natychmiastowe korzyści zdrowotne: już po 20 minutach od ostatniego papierosa spada ciśnienie krwi i tętno. Po 12 godzinach normuje się poziom tlenku węgla we krwi.
  2. Długoterminowe Korzyści Zdrowotne: w ciągu kilku miesięcy poprawia się krążenie, a płuca zaczynają się regenerować. Długoterminowo rzucenie palenia znacząco zmniejsza ryzyko nowotworów, chorób serca i innych poważnych schorzeń​.
  3. Poprawa jakości życia: rzucenie palenia prowadzi do poprawy jakości życia, w tym lepszej kondycji fizycznej, zdrowszej skóry, bielszych zębów i świeższego oddechu​.
  4. Oszczędności finansowe: rzucenie palenia pozwala zaoszczędzić pieniądze wydawane na papierosy, co może znacząco poprawić budżet domowy.

Każdy krok w kierunku życia bez tytoniu jest krokiem w stronę zdrowszego i dłuższego życia. 

Wioletta Chojnowska