14 października - Dzień Edukacji Narodowej
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Do zasług Komisji należy przygotowanie nowych programów nauczania, stworzenie podstaw szkolnictwa średniego i seminariów nauczycielskich przy uniwersytetach, a także przyczynienie się do stworzenia podwalin polskiej terminologii naukowej w dziedzinie matematyki, fizyki czy chemii poprzez publikację nowoczesnych podręczników szkolnych. To właśnie m.in. dlatego 27 kwietnia 1972 roku ustanowiono Dzień Edukacji Narodowej.
Podstawą prawną, która stanowi Dzień Edukacji Narodowej jest Ustawa o systemie oświaty, zapisy Karty Nauczyciela ze 26 stycznia 1982 roku oraz rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 roku.