Biblioteka

Teatr Wierszalin popularyzatorem dzieł A. Mickiewicza

Teatr Wierszalin popularyzatorem dzieł A. Mickiewicza

Napisane przez: Wioletta Kosinska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Objazd mickiewiczowski wzorem „Reduty” na Litwie ze wsparciem ministerstwa
400 tys. zł dofinansowania otrzymał teatr Wierszalin w ramach programu Kultura Inspirująca 2022-2023 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Wsparcie zostało przyznane na popularyzację dzieł Adama Mickiewicza na Litwie.

Celem programu jest m.in. budowanie wizerunku Polski jako państwa nowoczesnego, otwartego na międzykulturowy dialog oraz świadomego swojego wielowiekowego dziedzictwa.

W ramach tej edycji Kultury Inspirującej wyłoniono 24 najlepsze projekty, które zostaną zrealizowane przez instytucje narodowe i współprowadzone przez ministra kultury we współpracy z polskimi placówkami zagranicznymi.

Dotrzeć do każdego

Projekt Objazd mickiewiczowskiego wzorem „Reduty” nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach.

Program rozpoczął się w kwietniu ubiegłego roku i do tej pory w spotkaniach online z Mickiewiczem i artystami teatru uczestniczyło około 10 tys. uczniów i nauczycieli klas humanistycznych z całej Polski.

Objazd wyrusza na Litwę

Teraz objazd dotrze na Litwę. Wierszalin nawiązał współpracę z pięcioma tamtejszymi placówkami: Pałacem Kultury w Trokach (partner strategiczny), Domem Kultury Polskiej w Wilnie, Centrum Kultury w Solecznikach, Wielofunkcyjnym Ośrodkiem Kultury w Niemenczynie oraz Centrum Rekreacyjnym w Ejszyszkach. W przedsięwzięcie włączyły się także lokalne szkoły.

– W tych miejscach będziemy nie tylko grać przedstawienia, ale także rozmawiać z widzami. Spektakle będą tłumaczone, tym samy dostępne również dla Litwinów – wyjaśniał Dariusz Matys, koordynator projektu.

W ramach inicjatywy przewidziana jest także wystawa fotografii. Pierwsze przedstawienia planowane są na przełom października i listopada.

Więcej informacji nt. Objazdu mickiewiczowskiego wzorem „Reduty” w artykule: Niezwykłe e-lekcje o Adamie Mickiewiczu i „Dziadach”.

Drewniany budynek teatru Wierszalin wśród drzew.