Doradca zawodowy

Edukacja ustawiczna - nauka przez internet

Edukacja ustawiczna - nauka przez internet

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Internet służy nie tylko do zabawy i poznawania nowych osób. Warto poznać również inne zalety tego medium, pozwalające nam na pełne wykorzystywanie potencjału globalnej sieci.

Internet może bowiem służyć nam również jako źródło pozyskiwania informacji czy medium reklamowe, służące nowoczesnej promocji działalności czy oferty firmy. Pozyskiwanie informacji przez internet wydaje się proste, ale warto poznać wszystkie sposoby na znajdywanie szukanych danych. Nie można zapomnieć również o nauce przez internet.

Nauka przez internet - jak się uczyć, wady i zalety

Internet daje nam bardzo szerokie możliwości rozwoju, zarówno w kwestii poszukiwania informacji, szukania pracy, jak również pogłębiania swojej wiedzy. Sieć umożliwia nam bowiem korzystanie z szerokiej oferty dodatkowych lekcji, kursów online, a nawet studiowania za pośrednictwem internetu.

Materiały edukacyjne

Niezwykle szeroka jest internetowa oferta materiałów dodatkowych i ćwiczeń dla uczniów. Uczeń realizuje podstawę programową ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nie mógł rozwijać się w wybranym kierunku z wykorzystaniem szeregu narzędzi online. W sieci nietrudno znaleźć ciekawe strony dla uczniów w różnym wieku, oferujące interesujące wirtualne lekcje. Współcześnie, sieć oferuje nam też korepetycje online czy dodatkowe zajęcia, pozwalające nam na usystematyzowanie wiedzy, jak również nadrobienie zaległości. To doskonała opcja dla dzieci w każdym wieku, jak również dla uczniów zdolnych, którzy chcą rozszerzyć wiadomości, podawane na lekcjach. Warto także skorzystać z oferty zadań dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym dla dzieci ze stwierdzoną dysleksją czy trudnościami w nauce konkretnych przedmiotów. W sieci znajdziemy ciekawe materiały dla dzieci, jak również wskazówki dla rodziców.

Kursy e-learning

Prawdziwym hitem są jednak internetowe kursy, czyli e-learning. To wygodna i nowoczesna forma zdobywania wiedzy praktycznie bez wychodzenia z domu. Wiele uczelni oraz organizacji oferuje tego typu formy doskonalenia się. Nowoczesny e-learning pozwala nam na naukę szybką, ciekawą i efektywną. Platformy e-learning mogą być wykorzystywane zarówno do użytku domowego jak również w szkołach, jako ciekawe i nowoczesne urozmaicenie standardowych form nauki.

Słuchacze mają dostęp do specjalnych platform edukacyjnych, pozwalających na konferencje z prowadzącym oraz dającym możliwość stałego dostępu do wszelkich materiałów dydaktycznych. E-learning wykorzystywany w szkołach może być zarówno metoda główną jak i pomocniczą w nauce. Dla młodych ludzi, znudzonych siedzeniem w ławce i notowaniem, taka inna forma przyswajania wiedzy pewno wyda się interesująca. Można w ten sposób zorganizować ciekawe lekcje praktycznie z każdego przedmiotu, od języków obcych, przez historię aż po przedmioty ścisłe.

Platformy e-learning są również bardzo przydatne podczas; powtarzania materiału, na przykład przed sprawdzianem czy egzaminem. W Internecie dostępnych jest wiele testów o zróżnicowanym poziomie trudności, pozwalających na swojego poziomu wiedzy. Dodatkowo, e-learning może stać się ciekawą formą nauki przez zabawę, na przykład w młodszych klasach szkoły podstawowej. Ponadto, dzieci od razu uczą się obsługi komputera, która jest dziś priorytetem. Do stosowania komputerów w edukacji, na przykład w dokształcaniu się, warto namawiać również dorosłych, którzy nie mają czas na stacjonarne kursy czy dodatkowe szkolenia. Uczenie się przez Internet jest dla nich bardzo wygodne i pozwala na oszczędność czasu.

Na jakie kursy możemy się zdecydować? Propozycje są naprawdę bardzo różnorodne. Prym wiodą oczywiście kursy językowe, pozwalające nam na poznawanie języków obcych lub ich doskonalenie. W sieci znajduje się bowiem wiele szkoleń na różnych poziomach. Popularnością cieszą się kursy z zakresu informatyki, umiejętności miękkich (np. asertywności), z zakresu negocjacji, finansów czy pedagogiki. Znaleźć możemy kursy otwarte, jak również zamknięte, dedykowane konkretnej grupie odbiorców, np. kursy dla nauczycieli czy księgowych. Kursy odbywają się w internecie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi komunikacji, w tym czatów czy wymiany informacji droga mailową. Po ukończeniu kursu uczestnik pisze pracę lub zdaje egzamin online. Otrzymuje certyfikat, poświadczający ukończenie kursu.

Studia w sieci

W sieci poza wykonywaniem dodatkowych ćwiczeń oraz robienia kursów można również… studiować! Brzmi niewiarygodnie, a jednak. Wiele uczelni oferuje studia online, które opierają się o branie udziału w wykładach, odbywających się za pośrednictwem nowatorskiej platformy online. Działa bowiem Polski Uniwersytet Wirtualny, oferujący ciekawe kierunki studiów na wielu poziomach. W sieci można wykształcić się zarówno na studiach I, jak i II stopnia. Oznacza to, że można zakończyć edukację z tytułem licencjackim lub magisterskim. Co ciekawe, uczelnia oferuje także studia podyplomowe dla osób, posiadających już wyższe wykształcenie. Ponadto, na studentów czekają liczne kursy, udoskonalające ich umiejętności. Jak wygląda studiowanie online? Podobnie jak na tradycyjnej uczelni rok akademicki trwa 2 semestry, a nauka odbywa się online. Dodatkowo, każdy student odbywa kilka zjazdów na terenie uczelni macierzystej, która organizuje studia. Zwykle są to wyjazdy na egzaminy. W czasie trwania semestru wiedzę zazwyczaj sprawdza się online. Otrzymany dyplom niczym się nie różni od tego, jaki otrzymujemy po studiach, organizowanych w sposób tradycyjny.

Taka opcja jest doskonałą alternatywą dla osób, których tryb życia nie pozwala na tradycyjne, nawet zaoczne studia. Uczelnia online pozwala na zdobycie wykształcenia między innymi osobom niepełnosprawnym czy młodym matkom.

Jak uczyć się przez internet? Zalety i wady edukacji online

Wydawać by się mogło, że nauka przez internet jest wspaniałym wynalazkiem i rzeczywiście, posiada wiele zalet. Po pierwsze, daje możliwość do edukacji w naprawdę szerokim znaczeniu, znajdziemy tam bowiem wiele rodzajów kursów i szkoleń, bez wyjeżdżania z domu. Po drugie, aby uczyć się przez internet, nie musimy przeorganizowywać swojego życia, możemy kurs online prowadzić równocześnie ze studiami czy pracą. Z powodzeniem pogodzimy taką naukę z opieką nad dzieckiem czy starszym członkiem rodziny. Po trzecie, kursy online bywają o wiele tańsze niż stacjonarne szkolenia. Możemy więc uczyć się o wiele mniejszym kosztem, a uzyskujemy dokładnie taki sam dyplom czy certyfikat, jak na zwykłym kursie. Ponadto, grafik uczenia się online jest zwykle bardziej elastyczny, a godziny odbywania zajęć dostosowane do możliwości osób pracujących.

Czy więc taka edukacja ma wady? Można znaleźć ich kilka. Po pierwsze, ucząc się w sieci zwykle nie mamy kontaktu bezpośredniego z ludźmi, co jest ogromną zaleta tradycyjnego uczenia się czy studiowania. Zawieranie znajomości oraz wymiana doświadczeń pozwalają nam na czerpanie pełnej radości ze zdobywania wiedzy. Po drugie, wybierając tryb stacjonarny zawsze mamy możliwość dopytania, pogłębienia informacji ze strony wykładowcy, możemy pójść do niego na dyżur. W przypadku kursów online czasami nie mamy takiej możliwości, gdyż czat jest ograniczony czasowo. Zwykle dodatkowych informacji musimy poszukiwać na własną rękę. Poza tym, nauka w sieci opiera się głównie na teorii, jeśli zdecydujemy się na uczenie się w tradycyjnej formie, możemy połączyć teorię z praktyką.

Nauka przez internet jest nowoczesną formą zdobywania wiedzy praktycznie bez opuszczania domu. Dla jednych brak kontaktu z innymi działa na jej niekorzyść ale w ostatecznym rozrachunku uczenie się online ma wiele zalet. Pozwala nam na doskonalenie się bez konieczności dokonywania znaczących zmian w swoim życiu. Możemy równolegle robić kilka kursów online, jak również studiować tradycyjnie i wirtualnie. Warto korzystać z tego, co daje internet w zakresie zdobywania wiedzy i to już od najmłodszych lat. Uczmy w ten sposób nasze dzieci, jak mądrze i pożytecznie użytkować zasoby internetu, niech zamiast kolejnej gry pobiorą ciekawe materiały dydaktyczne i sami również szukajmy interesujących form doskonalenia dla siebie.