Biblioteka

Matura z języka polskiego 2021 - tegoroczne tematy

Matura z języka polskiego 2021 - tegoroczne tematy

Napisane przez: Wioletta Kosinska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Matura z języka polskiego: z jakimi tematami mierzyli się uczniowie szkół średnich?

Tegoroczny egzamin odbył się w wyjątkowych, trudnych warunkach: maturzyści przygotowywali się do niego w dobie nauczania zdalnego, w czasie pandemii. Na jakie tematy musieli napisać pracę z języka polskiego? Dużych niespodzianek nie było.

Ze względu na szczególne warunki przygotowywania się do egzaminu, w tym roku materiał, który trzeba było opanować przed przystąpieniem do niego, został częściowo zmniejszony zarówno z języka polskiego, jak i innych przedmiotów.

Egzamin sprawdzający wiedzę z języka polskiego uczniów liceów i techników zdają obowiązkowo. Abiturienci wypełniają zarówno test czytania ze zrozumieniem (za który mogą otrzymać 20 punktów), jak i piszą wypracowanie (mogą za nie dostać 50 punktów). W 2021 roku egzamin dojrzałości zdawało ponad 270 tys. maturzystów.

Na maturze pojawił się jeden z pewników, czyli „Lalka”

„Lalka” to powieść, której pojawienia się na maturze młodzież wyczekuje niemal każdego roku. Dzieło napisane przez Bolesława Prusa często wymieniane jest na giełdzie tematów, które, zdaniem uczniów, prawdopodobnie pojawią się na egzaminie. Okazało się, że w roku 2021 tego typu przypuszczenia były słuszne. Pierwszym temat brzmiał bowiem: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu «Lalki» Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”.

Drugi z tematów dotyczył natomiast „Ziemi obiecanej” Reymonta i brzmiał: „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu «Ziemi obiecanej» Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”.


Trzeci temat był związany z interpretacją wiersza, a konkretnie „Strychu” Beaty Obertyńskiej.

W części poświęconej czytaniu ze zrozumieniem maturzyści odpowiadali na pytania związane z tekstem Ewy Kołodziejek: „Czy zwrot «ciężko powiedzieć» zasługuje na potępienie?”, a także z „O komizmie” Bohdana Dziemidoka oraz z fragmentem „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Jak oceniacie stopień trudności tegorocznej matury z języka polskiego? Uważacie, że poradzilibyście sobie z napisaniem wypracowania? A może sami pisaliście ten egzamin? Dajcie znać, jak Wam poszło (mamy nadzieję, że bardzo dobrze!). Zapraszamy również do powspominania swoich potyczek z egzaminem z języka polskiego przed laty.